Zem, ktorá nemá svoje nebo

6.00 

Martina Justová
SOFA
2009
POČET STRÁN
341

1 na sklade

Katalógové číslo: 20168 Kategória:

Zem, ktorá nemá svoje nebo je symbolickým vyjadrením vnútornej rozorvanosti človeka, ktorý si nevie nájsť svoje miesto v spoločnosti tak, aby neubližoval ostatným ľuďom. Autorka nechce tým vzbudzovať súcit so zločincami, iba popísať, akí sú to ľudia. Zámer, ktorý mala autorka na mysli pri písaní tejto knihy, bolo priblížiť spôsob života trestaných ľudí. Ľudí, ktorí páchajú kriminalitu a ktorých činov sa bojíme.
Asi každý človek túži po tom, aby sa vo svete, v ktorom žije, cítil bezpečne a aby sa mu nič zlé nestalo. Na ochranu seba, svojich blízkych a svojho majetku používame bezpečnostné systémy, rôzne obranné techniky a hrozbu trestu. A predsa. Kriminalita je medzi nami, zločin je dennodenne prítomný. Páchajú ho najviac ľudia, pre ktorých je zločin spôsobom prežitia alebo životným štýlom. Mnohí z nás si takýto život nevedia predstaviť. Ťažko sa potom hľadajú stratégie obrany, keď nevieme voči čomu sa v skutočnosti chceme brániť. To, na čo autorka zamerala svoje skúmanie najviac je teda trestaný človek, ktorý ak dosahuje úspechy tak v kriminálnej kariére. Od iných autorov sa odlišuje tým, že sa jednostranne nezameriava na skúmanie spoločnosti, trestných či prevýchovných techník a legislatívy, ale za najpodstatnejšie považuje porozumieť prežívaniu samotného aktéra zločinu, ako naňho vplývajú spoločenské deje a ako on sám vníma svoje miesto v spoločnosti. Zachytáva ho vo výkone trestu a tesne po ňom, kde je priestor a čas zamyslieť sa a ponúknuť riešenia s cieľom, po ktorom spoločnosť túži – eliminovať recidívu kriminality.
Ukazuje možnosti ako sa to dá a kde robíme chybu, prečo nám to často nejde. Vychádza zo svojich vlastných mnohoročných skúseností zo sociálnej práce s trestanými osobami.
Kniha je určená sociálnym pracovníkom, všetkým odborníkom z pomáhajúcich profesií, ktorí sa stretávajú s trestanými osobami ako s klientmi a všetkým záujemcom o túto tému. Najviac asi pomôže tým, ktorí pracujú v terénnej sociálnej práci s trestanými osobami a často nevedia ako, prečo, kedy a koľko. Pre klienta a aj pre seba.
V prvej časti sú vysvetlené základné pojmy, krátky pohľad do histórie a zákonný rámec tejto témy. V druhej časti popisuje čo je to vlastne sociálna práca s trestanými osobami a aké sú vplyvy trestu na osobnosť človeka. Veľmi konkrétne sa zaoberá možnosťami tieto vplyvy využiť v sociálnych stratégiách. Rovnako popisuje prežívanie trestaného človeka po skončení výkonu trestu a možnosti jeho pozitívneho ovplyvnenia. Zaoberá sa tiež sociálnym pracovníkom ako takým, jeho prežívaním, problémami, ktoré ho môžu zaskočiť, jeho odbornosťou a potrebou chrániť sa pred vyhorením.
V tretej časti uvádza deväť kazuistík klientov, aby vysvetľovanie nezostalo v sterilnej rovine teórií, z ktorej sa človek bez skúsenosti nemá šancu prakticky učiť.
Štvrtá časť je venovaná štatistike.