Zasľúbená zem a Godwulfov rukopis

1.60 

Parker Robert B.
Pravda
1984

1 na sklade

Katalógové číslo: 426/02 Kategória:

Americký autor Robert B. Parker patrí k tým súčasným autorom detektívok, ktorí vychádzajú z úspešnej hammettovsko-chandlerovskej tradície štyridsiatych a päťdesiatych rokov. Napísal zatiaľ dovedna necelú desiatku kníh. Zasľúbená krajina spolu s jeho prvotinou Godwulfov rukopis patrí k najúspešnejším dielam série s ústredným hrdinom súkromným detektívom Spenserom. Od čias Phila Marlowa je Spenser azda najsympatickejší fiktívny detektív. Tento zarytý starý mládenec, gurmán a bývalý boxer, majster vtipných poznámok, sa v Zasľúbenej zemi podujme na vyriešenie zdanlivo jednoduchého prípadu, pri ktorom sa osvedčí ako citlivý znalec ľudských duší.
Úspešnému podnikateľovi Shepardovi ujde manželka Pamela a pridá sa ku sku-pine bojovných feministiek; jej manžel sa zasa dostane do rúk úžerníka. Spenser rieši situáciu brilantnou ukážkou toho, ako možno jedným úderom zabiť viacero múch — zorganizuje obchod medzi úžer-níkovou organizáciou a teroristkami, ktoré za ukradnutých stotisíc dolárov chcú nakúpiť zbrane, aby. konečne ukázali „mužským šovinistom“, že to myslia so svojím hnutím vážne. Zločinci sú potrestaní a Shepardovci sa pokúsia znovuvybudovať svoj rozpadnutý manželský prístav.
V druhom príbehu si Spensera najme bostonská univerzita, aby vypátra! krádež vzácneho rukopisu zo štrnásteho storočia. Pátranie Spensera dovedie k radikálnemu študentskému spolku a k jeho sekretárke Terry Orchardovej. Terry sa celým svojím správaním usiluje protestovať proti svojmu okoliu i bohatým rodičom a odmieta so Spenserom hovoriť, ale keď zavraždia jej priateľa a ju obvinia z vraždy, obráti sa naňho s prosbou o pomoc. Spenser sa pri svojej snahe zachrániť Terry dostáva do konfliktu nielen s univerzitnou bezpečnosťou, ale aj s mafiou. Napokon je však jeho námaha korunovaná úspechom a sieť priekupníkov s drogami, ktorá pôsobí medzi univerzitnou mládežou, je zneškodnená.