More vínovej farby

1.50 

Sciascia Leonardo
Smena
1979

1 na sklade

Katalógové číslo: 09/1158 Kategória:

Kniha More vínovej farby predstavuje slovenskému čitateľovi svojrázneho a popredného talianskeho poviedkára a ro-mánopisca Leonarda Sciasciu.
V poviedkach. (More vínovej farby) spoznávanie Sciasciu ako brilantného rozprávača, neľútostného ironika a citlivého humanistu, ktorý má rád rodnú Sicíliu, no súčasne vidí jej tiene i bolesti. V Sciasciových poviedkach ožíva dnešná i minulá Sicília so sobášmi z rozumu, ktoré však nezabránili vášnivej láske, so sociálnymi krivdami páchanými na chudákoch, s temnými zločinmi, ktoré majú zavše príchuť krutej irónie osudu, no zväčša odhaľujú krvavé bašo-vanie mafie či nemenej krvavú odplatu za jej vyčíňanie.
V krátkom románe Todo modo hrdina príbehu, rozprávač, známy maliar zablúdi do hotela pustovne, dejiska letných duchovných cvičení, ktorým sa oddávajú prominenti z celej krajiny: ministri, poslanci, riaditelia bánk, priemyselníci, biskupi, preláti, kardináli, smotánka národa, pod vedením diabolsky ironického kňaza, – majiteľa hotela dona Gaetana. Rozprávač sa stáva svedkom ich exercí-cií, no pritom zisťuje, že sú to pre nich aj prázdniny, na ktorých bez dozoru manželiek prežívajú krátke erotické dobrodružstvá (v hoteli pustovni je ešte okrem mužov aj päť mladých žien — mileniek spomínaných potentátov). V tejto próze autor načiera do pálčivých problémov talianskej skutočnosti, kritizuje cirkev a vládnuce kruhy svetskej moci, pričom umelecky presvedčivo a čitateľsky príťažlivo používa postupy detektívneho románu.

poviedky