Adopcia. Vzťah založený na sľube

9.90 

Jayne E. Schoolerová
VYDAVATEĽSTVO Návrat domů
POČET STRÁN 260

1 na sklade

Katalógové číslo: 19571 Kategórie: ,

Autorka sa v tejto publikácii zameriava na:
kritické otázky, ktoré treba zvážiť pred adopciou;
rozvíjanie podstatného vzťahu rodič – dieťa;
špecifické problémy medzikultúrnej adopcie;
desať základných faktorov úspechu zdravej adoptívnej rodiny;
spôsoby ako pomôcť dieťaťu vyrovnať sa so spomienkami na minulosť;
zvláštny problém dospievajúcich adoptovaných detí;
pocity menejcennosti alebo sklamania;
dôvody, prečo adoptované deti pátrajú po svojich koreňoch, a ako sa v takom prípade zachovať.
Z predslovu:
„Niekoľko rokov rozmýšľame v Občianskom združení Návrat o tom, ako na Slovensku vyplniť informačnú medzeru v oblasti náhradnej rodinnej starostlivosti. Preto sme siahli po knihe autorky, ktorá roky pracuje v oblasti poradenstva a organizácie náhradnej rodinnej starostlivosti v štáte Ohio v U.S.A. a súčasne má osobnú skúsenosť ako adoptívny rodič.
K niektorým informáciám uvádzaným v texte preto pripájame komentár, ktorý by ich mal objasniť z hľadiska slovenských pomerov. Iné časti knihy nekomentujeme, aj keď je zrejmé, že majú v sebe prvky odlišného kultúrneho pozadia. Môžu však inšpirovať, povzbudiť, vyvolať otázky, prípadne poukázať na možný smer vývinu náhradného rodičovstva v našich podmienkach.
Už názov knihy prezrádza jej obsah. Adopcia je však len jedna z foriem zákonom vymedzenej náhradnej rodinnej starostlivosti. Podstatná časť knihy popisuje situácie, problémy a postupy, ktoré sú podobné pre všetky formy náhradného rodičovstva (pestúnsku starostlivosť, opatrovníctvo a profesionálnu výchovu v rodine).Kniha je určená pre širší okruh čitateľov, nie len pre adoptívnych rodičov alebo pre jednotlivcov či dvojice, ktoré o adopcii uvažujú. Súčasne však predpokladáme, že táto publikácia bude mať čo povedať aj odborníkom, ktorí pracujú so žiadateľmi o náhradné rodičovstvo ale i študentom, ktorí sa pripravujú na dráhu profesionálov v danej oblasti. Zároveň môže kniha slúžiť aj ako inšpiratívny zdroj pre stretávanie sa svojpomocných skupín adoptívnych, pestúnskych a profesionálnych rodičov alebo záujemcov o uvedené formy náhradného rodičovstva.
Adopcia – vzťah založený na sľube prichádza k čitateľom vďaka úzkej spolupráci vydavateľa – združenia Návrat domov a Občianskeho združenia Návrat.Uvedená publikácia vyšla vďaka finančnej podpore vlády Spojených štátov amerických prostredníctvom Americkej informačnej agentúry (United States Information Service – USIS).“
Mgr. Vladislav Matej (Občianske združenie Návrat, centrum pre náhradnú rodinnú starostlivosť)